Gömük Diş

20 lik dişler
 
1.Telafisi zor zararlar verebilir.
2. ağızda ve yüzde ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.
3. Genelde çekilirler.
4. diş çürüğüne karşı savunmasızdırlar.
5. En iyisi erkenden çekilmeleridir.
 
20lik dişler  ağızda en son çıkan dişlerdir ve genellikle 17 ve 22 yaş arasında çıkarlar ki bu da sıkışıp kalmalarına sebep olur. Ağızın gerisindeki 3. azı diş grubudur  ve temizlenmeleri zordur. Çoğu insanın 4 20 lik dişi bulunurken bazılarının daha az bulunur. Çok çok şanslı olan bazılarının ise hiç yoktur. Eğer ağız küçükse dişler çene kemiğinin içinde sıkışıp ortaya çıkamayabilirler. dişçiler tarafından çekilecek röntgenler varlıklarını ve posizyonlarını doğrulayabilir.
 
Eğer çenenin derinliklerinde salya ve  yemekten uzak kalırlarsa sorun çıkarmazlar fakat röntgenle sürekli kontrol edilmeleri gerekir. Eğer 20lik dişler güzel ve dik bir şekilde çıkmış ve zorun yaratmıyorlarsa onları çektirmek için hiç bir neden yoktur. Fakat  fırçalanmazlarsa ilk çürüyecek olan dişler onlardır ve eğer 20likleri çektirmek istemiyorsanız onları temiz tutmak zorundasınız.sadece bu amaç için bir bebek diş fırçası kullanmanız mantıklı olabilir.
 
Çoğu zaman ağızda yeteri kadar yer yoktur ve 20lik dişler dişeti ile öndeki azıların arasında sıkışıp kalırlar. Yyiyecek artıkları ve bakteriler bu iki dişin arasında birikir. Bu bu alanda oluaşcak apseler ve şişkinliklere neden olur. Ayrıca üstteki 20 lik bu alana baskı yaptığından  acilen çekilmesi için neden oluşturur. Yarısına kadar çıkıp bu şekilde sıkıltığında  çok azı verici çürüklere ve diğer azı dişlerde de zarar sebep olurlar.
 
İnsanların yaklaşık\%60 ı  hayatlarında bir veya iki kez 20 lik diş problemiyle karşılaşırlar ve  genelde bu dişlerin çekilmesiyle sonuca ulaşılır. 20 lk diş kaynaklı enfeksiyonlar  çok acılı ve ciddi olabilirler.  Şişme ve apseler surata sıçrayabilir. Yutkunmak zorlaşır ve  trimus denilen ağızın açılıp kapanmasını engelleyen bir travma oluşabilir. Böyle bir durumda ilk önce içerdeki irin  20 lik diş çekilmeden önce temizlenmelidir. Enfeksiyon temizlenene kadar ağrı kesicilerde etkili olmayacaktıryani evde kendi başınıza tedavi olmaya kalkmayın ! Enfeksiyonlar her zaman hızlı ve  profosyonel olarak temizlenmelidir. '0 lik diş enfeksiyonları ise saatli bombalar gibidir.
 
20 lik diş enfeksiyonun evde bakımı
 
 
Eğer gerekliyse ağrı kesici almayı deneyin  fakat asla ilaçı direk olarak dişin üstüne koymayın  dişetlerinde deliğe yol açabilir.
 
bütün ağrı kesiciler kullanıma uygundur.
 
Tuzlu su Gargaraları
 
Gargaların ve diğer ağız sağşığı ürünlerin sürekli kullanımı rahatsızlığınızı  azaltabilir.
 
Bölgeyi temizlemek İçin 
 
Yumuşak bi diş fırçası kullanarak bölgeyi elinizden geldiğince temiz tutun
 
 
1. Lokal veya Genel Anestezi Sayesinde  Dişi Çektirme
 
Her anlamda dişi lokal anesteziyle çekmek daha "derine " inerek genel anesteziyle çalışmaktan çok daha acısız , kolay ve cüzdan dostudur. Fakat eğer genel anesteziyle çalışılacaksa bütün 20 lik dişler aynı anda tek bir operasyonla çekilmelidir.
2. Dişler kıskaçla mı çekilir yoksa cerrahi müdehale gerekli midir ?
 
Bu dişlerin kıskaç tarafından tutulmak için uygun posizyonda olup olmamasına bağlı olarak değişir.
 
Normalde üstteki 20 lik dişler  uygun posizyondadır ve kolayca çekilirler fakat alttakiler genelde yamuk büyüdüklerinden bu mümkün değildir. Lokal anestezi altında dişeti açılır , diş çekilir ve dişetleri yarayı kapatmak için geri dikilir.
 
20 lik dişler çekildikten sonra ;
 
 Eğer 20 lik dişleriniz yakın bir zamanda çekildiyse lütfen bu  yönergeleri dikkate alınız.
 
1.Yarım saat sonrasına yada uyuşukluk gidene kadar yemek yemeyin. Sıcak içecekler içmemeye ve dudaklarınızı ısırmamaya özen gösterin aksi takdirde uyuşukluk yüzünden kendinize zarar verdiğinizi anlamayabilirsiniz. 1-2 gün içinde yapacağanız hafif bir diyet yararlı olabilir fakat sigara içmekten kesinlikle vazgeçmelisiniz.
 
2.Kanama yaratabileceği için bir kaç gün için ağır egzersizleri ve alkolü görmezden gelmelisiniz. Dikişlerin üstüne doğrudan su ve pamuk teması dokuyu bozabileceğinden kaçınılması gerekir. Normal olarak yemek yiyebilirsiniz fakat yiyecekler yaranın üstüne denk gelirse onları kürdanla çıkarmaya çalışmayın. Küçük sızıntılar önemli değil fakat büyük kanamlarda doktorunuza başvurmalısınız. 
 
Küçük bir pamuk topunu ısırarak kanamayı durdurmayı deneyebilirsiniz , kullanılmış bir çay poşetide yararlı olabilir fakat 30 dakika içinde durmazsa doktorunuza kesin olarak başvurun.
 
3.Günlük diş fırçalayarak ağızın geri kalanını olabildiğince temiz tutun.

Diğer Uygulamalarımız