Diş Bilgi Arşivi

İmplant Uygulamaları ve Tedavi Süreci;  İmplantlarbiolojik olarak insan vucutu ile uyumlu titanyum  malzemeden üretilmiş vidalardır.Bu videolar diş kökü gibi hizmet vermesi amaçlı geliştirilmişlerdir.İmplant tedavisi klinik ortamında ,lokal anestezi altında rahatlıkla uygulanmaktadır.İmplant tedavisi 1 yada birden fazla meydana gelen diş kayıplarında rahatlıkla uygulanabilir ve hasta aynı gün normal hayatına devam edebilir.Dental operasyonlara karşı endişe duyan hastalarda sedasyon ve lokal anestezi kullanılarak implant işlemi yapılabilir.

devamı...


Diş Etinde Meydana Gelen Hastalıkların Tedavisi; Kliniğimizde Periodontoloji bölümünde diş eti,kemik ve ağız sağlığı ile ilgili tüm sorunların çözümü bu departmanda sağlanmaktadır. Periodontal hastaların önlenmesinde en önemli etkenler diş fırçalama alışkanlığı , Diş ipi kullanımı ve rutin diş kontrolleri sağlanarak diş eti hastalarının önüne geçilebilir.Günlük  hayatımızda yanlış ve bilinçsiz diş bakımı, Hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler ve zararlı alışkanlıklar(Sigara ve Alkol kullanımı ) diş eti hastalarını tetikleyebilir.Kliniğimizde diş eti hastalarının tedavisi uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

devamı...

Ortodonti Tedavisi; Bu uzmanlık dalının içeriği dişlerde meydana gelen çarpışıklıklar ve çene ekleminde oluşan bozuklukların tedavisini içerir.Dişlerde meydana gelen çarpışıklıklarda,kapanış bozukluklarında, çocuk hastalarda meydana gelen kötü alışkanlıkların (Parmak emme,parmak emme  vb ) tedavisinde ortodonti uzmanımız eşliğinde harektli ve sabit apareyler kullanılarak tedavi süreci başlatılır.Hasta istediği tel rengini ve telin kalığını seçerek estetik bir görünüş elde edebilir.

Artık ortodonti tedavilerinde kalın ve dil etrafına yerleştirilen tellerin yerine günümüz teknolojisi ile geliştirilen görünmeyen teller (Lingual Ortodonti)  ve hiç belli olmayan şeffaf plaklar ( ClearAlingner) kullanılarak tedavi devam edilmektedir.Bu sayede hastada oluşacak estetik görüntüde hiçbir kayıp olmayacaktır.Kliniğimizde uygulanan yöntemlerde ,çocuklarda ve yetişkinlerde yapılan tedavilerde tel rengi,cinsi,kalınlığı tedavi görecek olan kişi tarafından seçilebilir.

devamı...

Diş Köprüleri; Deformasyon ve çeşitli etkenler sonucu oluşan diş kayıplarında, oluşan boşluğu kapatabilmek için köprüler kullanılmaktadır.Bu tip durumlarda implant uygulaması tavsiye edilsede kron köprülerde kullanılabilir.Köprüler 1 veya birden fazla diş kayıplarında,kayıp dişlerin komşularının dental bir uygulama ile küçültülerek,küçültülen dişlerin üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılarak boşluğun kapatılması işlemidir.Bu sayede kayıp sonucu oluşan boşluk köprü ile kapatılmış olur.Köprü malzemesi seçilirken diş kayıplarının yerine göre (arka veya ön dişler) malzeme secimi yapılır ve yapıştırma işlemi geçekleştirilir.

devamı...

Kron; Dişte meydana gelen problemlerde dolgu yapılamayacak kadar büyük bir deformasyon ve diş dokusu kaybı meydana geldiğinde ,problemli dişlere kron tedavisi yapılarak düzeltme işlemi yapılır.Kaplamalar yani Kronlar diş tipine ve yapısına göre seçilip yapıştırılan malzemelerdir.Kronlar genel olarak estetik diş hekimliğimde sıkça kullanılmaktadır.Kronun üretiminde estetik beklentiler ,tam porselen malzemeler,değerlimetallar ve porselenler kullanılabilir.

devamı...

Kanal Tedavisi ve Süreçleri;  Dişe doğal görünümünü ve canlılığına veren tüm dokular pulpa denilen sinirler ve damarlardan oluşmaktadır.Dolaylı yada kendiliğinden oluşan çatlamalar , Dişte meydana gelen ve varolan eski dolgularında içerisinde oluşan çürükler, Yanlış tedavi süreçleri ve deformasyonlar sonucu dişte bulunan sinirler ve damarlar canlılığını zamanla yitirir.Bu tip durumlarda dişlerde ve diş etlerinde kanamalar,çürükler ve apseler meydana geldiği gözlenir.Bu tip vakalarda en iyi sonucu almak için endodonti tedavisi uygulanır. Uygulama esnasında dişte meydana gelen deformasyon, çürükler , işlevini yitirmiş olan damarlar ve sinirler dişten uzaklaştırılır ve dişte meydana gelen pulpa boşluğunu estetik dolgu yöntemleri doldurma sürecidir.Genel olarak bu tip vakalarda kliniğimizde diş çekimine gerek kalmadan enfekte olmuş dişler kurtarılmaktadır.

devamı...

Estetik Dolgu Yöntemleri; Dental uygulamaların hemen hemen her alanında kullanılan Kompozit yani Estetik dolgular gelişen  teknoloji ile birlikte cok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Kompozit yapı ve kullanım olarak çok başarılı sonuclarıda beraberinde getirmektedir.Kullanım alanı olarak ağzı ve diş problemlerinde ,dişlerde meydana renklenmelerde, kaza sonucu oluşabilen kırıklarda yada çatlaklarda estetik doldular kullanılmaktadır. Eski tip gümüş yada amalgam dolgular yerine artık Kompozit yani estetik dolgular kullanılmaktadır. devamı...


Çene meydana gelen eklem kırıkları , implant uygulamaları , kök uçlarında meydana gelen problemler ,Problemli ve gömülü olan 20’lik diş operasyonları ve tüm ağız ve diş cerrahisi konusunda uzman olan hekimler tarafından yapılmaktadır.Bu süreçte teknolojinin ve bilginin tüm nimetlerinden faydalanılmaktadır.Kliniğimizde bulunan tüm ekipmanlar bu uygulama için özel olarak dizayn edilmiştir.Bu tarz uygulamarda hastalara anestezi uygulayarak tedavi süreci başlatılmaktadır.

devamı...

Oral diagnoz , Ağız ve diş sağlığı problemi olan hastaların tedavi süreçlerinin başlatılması için radyolojik görüntüleme teknikleri kullanılarak başlatılan sürece verilen isimdir.Ağız ve diş sağlığı problemi olan kişiler için kliniklerde kullanılan yöntemler genellikle Panoromikröntgen,RVG, Bilgisayar destekli Tomografi kullanılarak tedavi planlamaları ve süreçleri planlanmaktadır.

devamı...

Diş Ekleme Çeşitlere ; Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak bunlardan en popüler diş estetiği uygulaması “vida” şekilli implantlardır.

 

devamı...

İmplant uygulamasının başlıca faydaları; uygulaması rahat, sağlam ve güvenilir bir tedavidir. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluşturmaktadır. Eksik dişlerin tamamlanması sırasında, sağlıklı dişlere dokunulmamakta ve tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlü olur.

Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldırmaktadır. devamı...