Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Uygulaması
 
Diş beyazlatma işlemi 2 farklı şekilde uygulanmaktadır.
 
1-) İç beyazlatma (İnternal Beyazlatma)
Bu uygulama yönetimi genellikle hastalarda meydana gelen iç tranva ve uygulanan kanal detavisi sonucu dişte meydana gelen renk değişiminin giderilmesi amaçlı uygulanır. Yenilenen kanal tedavisi sonrasında beyazlatıcı madde dişe yerleştirilir.Bu işlemin süresi hasta ile doğru orantılıdır.Hasta istemiş olduğu beyazlığa kavuşana kadar işleme devam edilebilir.
 
2-) Dış Beyazlatma (External Beyazlatma) 
Bu uygulamamız genellikle klinik ortamında ve hekimlerimiz kontrollerinde uygulanır.
Ev Tipi Beyazlatma Uygulaması
Hastalarımızın ağız ve diş yapısına göre hekimlerimiz tarafından hazırlanan şeffaf plaklar hazırlanır.Bu plakların içersine doktorumuzun belirlediği miktarda beyazlatıcı madde eklenerek dişlere uygulanır.Hastanın arzu ettiği beyazlağa ulaşana kadar 5 ila 7 gün arasında uygulamaya devam edilir.
 
Ofis Tipi Beyazlatma 
Dişlerde renk değişikliklerine yol açan boyar gıdaların kullanımı sonucu dişlerin rengi doğallığını kayıp eder.Bu tür maddelere örnek verecek olursak çay,sigara,kırmızı şaraplar bunlara örnektir.Bu uygulamada hasta kliniğimizde hekimlerimizin belirlediği beyazlatı madde dişlere sürülerek 1 yada 2 saat içerisinde sonuçlar alınabilir.Bu uygulama hastanın istemiş olduğu beyazlığa ulaştığa kadar randevu işlemi ile devam edilir.
 
SORULAR VE CEVAPLAR.
 
 
1.BLEACHİNG(BEYAZLATMA)İŞLEMİ KİMLERE UYGULANABİLİR?
 
Beyazlatma işlemi  hemen herkese uygulanabilir ancak  tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır ki, diş hekimi tarafından yapılacak ağız içi kontrollerle,hastanın dişlerinin bu işlem için uygun olup olmadığına karar verilir.
 
GÜVENLİ MİDİR?
 
Dişlerin beyazlatılması işlemi diş hekiminin kontrolünde yapıldığı sürece,son derece güvenli ve sağlıklıdır;dişler ve diş etleri hiçbir zarar görmezler.
 
DİŞLER BEYAZLADIKTAN SONRA ESKİ HALİNE DÖNER Mİ?
 
Yeme- içme alışkanlıkları,düzenli ve tam bir ağız bakımının yapılıp yapılmaması dişlerin beyaz kalmasını etkileyen faktörlerdir;hastaların,alışkanlık ve ağız bakımlarına bağlı olarak yılda 1-2 kez pekiştirme tedavisi gerekebilir.
 
DİŞLER BU İŞLEMDEN SONRA NE KADAR BEYAZLAŞABİLİR?
 
Diş beyazlatma işlemiyle 9-10 tona kadar(3mskalasında) beyazlatma işlemi dişlere zrar vermeden sağlanabilir;yine de beyazlama oranı,beyazlamadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye farklılık gösterir.
 
DİŞ BEYAZLATMA(BLEACHİNG).
 
Dişler, iç ve dış kaynaklı nedenlerden dolayı renklenebilirler;boyar madde içeren sigara, çay, kahve, kola gibi maddelerin sık tüketimi,diş bakımının düzenli yapılmaması,yaşla birlikte dentinde renklenme,çocukluk döneminde tetrasiklin grubu bazı ilaçlar veflorür kullanımı,kalsiyum, fosfor eksiklikleri ya da dişin kendi yapısından dolayı renklenme oluşabilir.
 
EVDE DİŞ BEYAZLATMA.
 
Bu yöntemde diş hekimi ağızdan ölçü alır,alınan ölçüye göre kalıp hazırlanır;hasta, bu kalıbın içine ilacı yerleştirerek dişlerin üzerine takar (en az 6-8 saat ve tercihen uykuda).İşlem dişin rengine bağlı olarak 1- 4 hafta içinde biter.
 
LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA.
 
Bu yöntemde beyazlatma jeli dişlere uygulanır ardından KTP lazeri uygulanarak aktive edilir;dişlere sürülen jelin yanı sıra lazerin de derin  beyazlatıcı etkisi vardır.
KTP lazeri kullanılırken diş çevresindeki dokularda  yanma etkisi yoktur,diğer bir avantajı da diş mineleri üzerinde yan etkilerinin gözlemlenmemiş olmasıdır.Diş beyazlatma  işleminin ardından yapılacak flourid  uygulaması diş minelerini  güçlendirir ve çürümelere karşı dişleri korur.
 

Diğer Uygulamalarımız