Yeni yılda gülüşünüz güzel olsun

Toplum olarak ne kadar mutlu gülebiliyoruz? Mutlu gülmeye müsait dişlere sahip miyiz? Dijital teknolojiler sayesinde artık 45 dakika gibi bir süre içerisinde tek dişin tedavisi bitirilebiliyor

Çekici, sağlıklı dişler yaşam kalitesini gösterir. Kendimize daha çok güvenmemizi sağlar. Mutlu bir gülümseme her insanın en doğal hakkıdır. Bu aynı zamanda günlük hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Özgüvenimiz, sosyal çevremiz ve psikolojimizde de büyük rol oynar.

Toplum olarak ne kadar mutlu gülebiliyoruz? Mutlu gülmeye müsait dişlere sahip miyiz? Diş sağlığına dikkat etmediği için ağzında ileri düzey çürük bulunan ya da diş problemlerinden dolayı gülerken eliyle ağzını kapatma ihtiyacı hisseden kişiler ile sık sık karşılaşıyoruz. Peki bu tür sorunları çözmek için diş hekimleri neler yapabilir?

 

45 DAKİKADA TAMAMLANIYOR

Dişlerimiz ile ilgili bu tür sorunları çözmek için yapılan tedaviler var: Cerrahi müdahaleler olsun ya da diş telleri ile yapılan ortodonti tedavileri. Ancak bunlar da gülüşümüzü güzelleştiremeyebiliyor bazen. Bu çözümü olmayan bir problem değil. Dijital teknolojiler bu tür durumlarda diş hekimlerinin ve hastaların imdadına yetişiyor.

Bundan 10-15 yıl önce telefonla fotoğraf paylaşmak bile hayalken, günümüzde görüntülü konuşma yapabiliyoruz. Bu teknolojik ilerleme diş hekimliğinde de hızla kendini gösterdi, öyle ki ağız içinden görüntü almak için kameramızı dişlerin üzerinde dolaştırmak yeterli oluyor. Sonrasında yaklaşık 8-10 dakikalık bir işlem sonrasında hastanın dişini üretmiş ve 45 dakika içerisinde tek dişin tedavisini bitirmiş oluyoruz.

Hastaların diş tedavilerini kabul etmesindeki en önemli engel, uzun tedavi seansları ve hastaların gerçekten yüksek estetik beklentisiydi. Yüksek kalitede, çekici ve diş renginde dolgular dijital teknolojiler sayesinde artık daha kolay. Dijital teknoloji sistemi; uzun tedavi seansları olmadan, tek seansta, uzun ömürlü ve estetik tedavi olanakları sunar. Dijital teknoloji sistemiyle tüm seramik dolgular, kuronlar ve venerler için sadece bir randevuda gerçekleştirilen bilgisayar destekli bir uygulamadır.

 

TEDAVİ PROSEDÜRÜ NEDİR?

Öncelikle diş hekimi titizlikle çürük ya da hasarlı bölgeyi temizleyerek dişi hazırlar. Daha sonra dijital teknoloji sistemi kamerasının yardımıyla dişinizin 3 boyutlu görüntüsünü alır ve veriyi bilgisayara gönderir. Diş hekimi dolgu ya da kuronu seramik bloktan oluşturacak şekilde tasarlar ve dijital teknoloji frezeleme sistemi bu tasarımı üretir.

 

SİSTEMİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Her şeyden önce zaman tasarrufu sağlar. Dijital teknoloji sistemi restorasyonu sadece bir tedavi seansında tasarlanır, üretilir ve hastaya uygulanır. Hastaların tedavi olabilmek için kliniğe birkaç hafta boyunca birden çok kez gelmesine gerek kalmaz.

Hastalar ağızlarında geçici bir dolgu malzemesi ile nihai protezleri hazır olana kadar gezmek zorunda kalmazlar. Bu konuda eskiden hastalardan çok şikayet alırdık. Eskiden çürük doku uzaklaştırıldıktan sonra restorasyon laboratuvarda hazırlanana kadar kalan dokunun üzerini geçici bir dolgu malzemesi ile örterdik. Sonrasında hastanın birkaç gün içinde bizi arayarak geçici dolgu malzemesinin düştüğünden ya da uykusunda yanlışlıkla yuttuğundan şikayet ettiği çok olurdu. Bu durumda mecburen hastayı yeniden kliniğe çağırıp geçici dolgusunu hastanın daimi restorasyonu hazır olana kadar yenilememiz gerekirdi. Bu tür sıkıntılar da artık dijital diş hekimliği sayesinde geride kaldı.

Silikon ölçü gibi hastaları rahatsız eden uygulamalara gerek kalmaz. Hastalar ölçü kaşığını dakikalar boyunca ısırmazlar. Böylece ağızlarının uyuşması ya da çenelerinin ağrımasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca öğürme refleksi olan hastalarda silikon ölçü almak hem hasta, hem de hekim için bir işkenceye dönüşür. Dijital kameralar sayesinde bunun da önüne geçilmiş olur. Dijital teknoloji yönteminde diş hekimi küçük bir kamera yardımıyla saniyeler içerisinde hastanın dişlerinin görüntüsünü alır ve bilgisayara aktarır.

Ayrıca dijital teknoloji sistemiyle üretilen restorasyonlar en uzun ömürlü restorasyon türlerindendir. Bu, uzun süreli klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Özetle, dijital teknoloji sistemi, hastalara tek seansta çekici, sağlıklı ve uzun ömürlü dişler sunar.

Estetik bir gülüşe sahip insanların kendilerine olan güveni artıyor ve bu da toplum içindeki davranışlarını etkiliyor. Kendine güvenen insanlar daha rahat oluyorlar ve bu da psikolojilerini olumlu yönde etkiliyor. Dolayısı ile estetiğin sağlıkla doğrudan ilişkisi olduğunu söyleyebilirim.

 

DİŞ BEYAZLATMA

Diş estetiğinde en çok uygulanan yöntemlerden beyazlatma işlemi ile dişlerinizin doğal rengini beyazlatarak dişlerinizi daha ışıltılı bir hale getirmek mümkün. Bu yöntemde soğuk ışık altında bir saat gibi bir süreçte dişlerin üzerine sürülen özel beyazlatıcı jelle dişlerin içindeki prizmalar arasında birikmiş olan leke yapıcı artıkların temizlenerek dişler beyazlatılır.

 

PORSELEN LAMİNE

Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması tekniği olan porselen laminanın uygulama alanları;

 Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişler

 Çarpma sonucu oluşan kırıkların tedavisi

 Ön dişlerdeki aralıkların kapatılması

 Çürük ve aşınma nedeni ile gülüş hattında görünen dişlerin kaplanması gereken durumlardır.

 

PEMBE ESTETİK

Sağlıklı diş eti açık pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup portakal kabuğuna benzer parlak ama pütürlü bir görünümde olmalıdır. Estetik bir gülümseme yalnız beyaz, muntazam dişlerle değil, bu dişlere uyumlu diş etleri ile mümkündür.

Estetik dişeti uygulamalarının adı pembe estetiktir. Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar.

Uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımı, diş ve diş eti uyumunu sağlamaktır.

 

KRİSTAL DESTEKLİ KAPLAMA

Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda artık kaplama dişlerde, hatta köprülerde dahi metalsiz kristal destekli porselenler kullanarak dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün. Ayrıca tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin tüm dokuları da renk ve tonlama olarak taklit edilebiliyor.

 

ESTETİK DOLGULAR

Günümüzde estetik dolgular çürük diş tedavisinde, amalgam dolguların değiştirilmesinde ve dişlerin formunun yeniden biçimlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Son teknolojiler sayesinde yapılan dolgular kendi dişinizin renginde ve formunda olur.


01/01/2017