Kendinizi sevmenizin sırrı dişlerinizde saklı

Gülerken elinizle dişlerinizi kapatıyorsanız, kendinize güvenmiyorsunuz demektir. Kendinizi sevmenin sırrı, beyaz dişlerde gizlidir. Bu da estetik diş hekimliği ile mümkündür

Bu hafta sizlere 'Kendinizi sevmenin 12 yolu'nu ve buna bağlı olarak da estetik diş hekimliğinin önemini anlatacağım. İşte kendini sevmenin 12 yolu:

1. Bir şey sana yanlış geliyorsa onu yapma

2. Ne demek istediğini tam olarak söyle

3. İnsanları memnun etmek senin görevin değil

4. Sezgilerine güven

5. Asla kendin hakkında kötü konuşma

6. Asla hayallerinden vazgeçme

7. 'Hayır' demekten korkma

8. 'Evet' demekten korkma

9. Kendine karşı şefkatli ol!

10. Kontrol edemediğin şeyleri hayatından çıkar

11. Dram ve negatiflikten uzak dur

12. Dişlerin ve gülüşün güzel olsun

 

DİŞ ESTETİĞİNDE ODAK DEĞİŞTİ

Son 30 yılda estetik dişhekimliğine olan bakış yavaş yavaş değişmiş bulunmaktadır. Yıllar önce diş hekimleri dişleri onarıyorlardı ve bu bağlamdaki odak her zaman aynıydı: Diş boşluklarının giderilmesi ve dişeti hastalıklarının tedavi edilmesi. Ancak flüoritlerin ortaya çıkışıyla ve dişteki boşluklara ve periodontal hastalıklara yol açan bakterilerin anlaşılmasıyla diş hastalarının ihtiyaçları yavaş yavaş değişmeye başladı. Bu bağlamda biz diş hekimleri artık gülümseyen bir estetiğe önem vermeye başladık.

 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİNİN ÖNEMİ 

Hastaların sorduğu soruların en temelini 'Dişlerimin daha iyi görünmesini nasıl sağlayabilirim?' sorusu teşkil etmektedir. Bu soruya yönelik olarak ekip çalışmasına ihtiyaç duyulmakta olup ayrıca daha önceden bağımsız olan koruyucu diş hekimleri ve çene yüz cerrahisi, toplumun daha iyi görünme arzusunu yerine getirmektedir. İşte bizim uzmanlık alanımız tam olarak da bu. Bu nedenle bütün uzmanlar estetik bir oluşumun gerçekleşmesindeki çeşitli bilimlerin rollerini kapsamlı bir şekilde kavramış bulunmakta.

Eğer tedavinin planlaması sırası biyolojiden yapıya doğru ve neticede estetiğe doğru gidiyorsa, bu esnada neticede ortaya çıkacak olan estetik sonucundan ödün verilecektir. İşte biz dişhekimlerinin her zaman akıllarında bulundurdukları estetik fikri buradan kaynaklanmaktadır. Hastalar ağız sağlıklarını geliştirecek olan bir tedavi geçirdiklerinde görünümlerinden ödün vermek istememektedirler.

 

SİZİ BAMBAŞKA BİRİ YAPACAK

Hastalarımızın gittikçe artan estetik talepleri doğrultusunda estetik diş hekimliği uygulamaları artmıştır. Şu an için en güncel estetik diş hekimliği uygulamaları olarak laminate veneer porselen, diş beyazlatma ve zirkonyum porselen uygulamaları yapılmaktadır. Gülüş esnasında en önemli kriterlerden biri diş etidir. Pembe estetik adını verdiğimiz bu bölgede gereğinden fazla görünen diş etleri ya da asimetrik diş eti seviyeleri mevcutsa, bu durumu düzeltmeden estetik bir diş hekimliği uygulamasından bahsetmek imkansız olur. Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan estetik plastik dişeti cerrahisi ile bu tip fazla görünen ya da asimetrik seviyelenmiş dişetlerini düzeltmek mümkündür. Daha sonra uygulanacak laminate veneer porselen ya da metal desteksiz zirkonyum porselenler ile beklentilerin ötesinde estetik sonuçlar elde edebilmektedir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında daha işleme başlamadan önce hastalarımızın da fikirleri alınarak belirlenir.

 

KİMLERE UYGULANıR? 

 Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlarda 

 Dişlerinin boyutundan memnun olmayanlarda 

 Ön dişleri kırık ve aşınmış olanlara 

 Ön dişleri hafif çarpık olup ortodontik tedavi yaptırmak isteyenlere 

 Ön dişleri ayrık olup ortodontik ya da ortognatig cerrahi tedavisi istemeyenlere 

 Ön dişlerde beyazlatma (Bleaching) işleminin yetersiz kaldığı, kalıtsal leke ve renk bozukluğuna sahip kişilerde 

 Ön dişlerde renkleşmiş, geniş dolguları bulunan, estetik görünüm isteyen kişilere Çene bozuklukları, diş gıcırdatma, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ve dişeti tahribatlarının ileri derecede olduğu durumlarda lamina uygulaması yapılmaz.

 

LAMİNANTE VENEER'İN AVANTAJLARI 

Laminate veneer uygulaması için diş minesinde az miktarda aşındırma yapılır. Ardından hastanın ağzından ölçü alınarak bir alçı model elde edilir. Bu model üzerinde laminate veneerlerin provası yapılır.

 

Son olarak cila atılarak porselen yapraklar dişlere yapıştırılır. Avantajları şunlardır:

1. Laminate veneer kaplamalarının yapısı çok incedir, ışık geçirgenlikleri yüksektir. Bu nedenle doğal diş görünümü verir.

2. Metal alt yapı içermez, bu da doğal görünüm kazandırır.

3. Bakımı yapıldığı takdirde uzun ömürlüdür.

4. Doğal dişlerden daha pürüssüz yüzeye sahip olduklarından üzerlerinde bakteri plağı birikimi zorlaşır.

 

SORULAR-CEVAPLAR

 Laminate yaptırınca her şey yenebilir mi?

Dişlerle bütünleşen laminate veneerlerin dişten ayrılması mümkün değildir. Yiyecekleri ısırırken ya da çiğnerken uyguladığınız kuvvetler kaplamaları yerinden çıkartmaz. Rahatlıkla eskisi gibi çiğneyebilirsiniz.

 

 Laminateler kırılabilir mi?

Doğal dişleri kırabilecek gıdalar laminaların da kırılmasına neden olur. Doğal dişlerden fazla bir özen gerektirmezler.

 

 Laminateler uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

Ağız hijyeni ve bakımına dikkat edildiği takdirde yıllarca sorunsuz olarak kullanabilirler.

 

 Laminate veer uygulaması esnasında acı veya ağrı hissedilir mi?

Lokal anestezi altında yapıldığı için herhangi bir ağrı hissedilmez.

 

 Laminate veneerlerin bakımı zor mudur? Nasıl yapılır?

Laminate veneerlerin bakımı doğal dişlerde olduğu gibidir. Düzenli olarak fırçalanması ve diş ipi kullanımı gerektirir.

 

 Laminate veneer kimlere uygulanabilir?

16 yaşından küçükler ve şiddetli diş gıcırdatması olan kişiler dışında doktor görüşü doğrultusunda herkese uygulanabilir.

 

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülümsemenizin, yüz güzelliğiniz ve insanlar üzerinde bıraktığınız izlenim üzerinde ne kadar etkili olduğunu hiç düşündünüz mü? Birçoğumuz dişlerimizin görünümümüz üzerindeki etkisinin farkında değil. Oysa hoş bir gülümseme her kapıyı açıyor. Sağlıklı estetik gülüşe sahip kişiler kendilerini çok daha güzel, genç ve iyi hissediyorlar. Herkesi hayran bırakacak bir gülümsemeye sahip olmak hiç de zor değil.

 

 Gülüşünüzden memnun musunuz?

 Hiç başka birinin gülüşüne sahip olmak istediniz mi?

 Dişlerinizin rengi sizi rahatsız ediyor mu?

 Dişlerinizin biçiminden ve diziliminden memnun musunuz?

 Çok daha iyi bir gülüşe sahip olmak ister miydiniz?

 Gülerken ağzınızı elinizle kapattığınız oluyor mu?

 

Bu soruları cevaplayarak mükemmel bir gülüşe sahip olmanın ilk adımını atabilirsiniz. Gülüş tasarımı yapılırken kişinin yüz hatlarına uygun diş biçimi için bilgi vermektedir. Kadınlarda; geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner. Gülme hattı yukarı doğru kavislidir. Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur. Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde; yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın, burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler. Dişlerin hatları daha belirgindir. Gülme hattı daha düzdür.


04/12/2016